piątek, 31 lipca 2020
#40 "Bracia krwi" Peter Milčalák
czwartek, 30 lipca 2020
#39 "100 rzeczy, których nie wiesz o swoim ciele" Andrzej Fedorowicz
środa, 29 lipca 2020
#38 "Przepustka od Pana Boga" Jan Śleszyński
poniedziałek, 27 lipca 2020
#37 "Kalifornijczyk" Alicja Manders
sobota, 25 lipca 2020
#36 "Poza prawdą" Edyta Kahl - Łuczyńska
⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10
"Czy to nie jest przykre, że większość z nas musi zachorować, żeby docenić Warszawie zwyczajnego dnia? Żyjemy w pędzie, nie zważając na momenty, na... "tu i teraz". Nie pamiętamy, że czas z każdą minutą zbliża nas do ostatecznej granicy i... No właśnie... - przerwał, utkwiwszy wzrok w leśnym tunelu, prowadzącym do jeziora. "
Jak zrozumieć decyzję o rozstaniu, nie znając jej powodów?
Miłość Adama do Antoniny skończyła się nagle. Odszedł bez wyjaśnienia. Została po nim pustka, dziesiątki pytań bez odpowiedzi. Odszedł jak drań... Ta decyzja jednak również dla niego oznaczała katastrofę. Kochał Antoninę i nienawidził losu, który zmusił go do odejścia. Bo prawda, odkąd ją poznał, była jak kamień u szyi topielca. Czy jest dla nich nadzieja? A może lepiej, żeby już nigdy się nie spotkali?
Debiutancka powieść autorki to nie tylko historia o miłości. Opowieść o losie, który daje lub odbiera. O sprawach, na które nie mamy wpływu. O cierpieniu, stawianiu w obliczu prawdy o sobie i pozbywaniu się złudzeń, a także o odwadze, by zaczynać raz po raz od nowa.
Właśnie skończyłam czytać tę niesamowitą książkę. Nadal nie potrafię się otrząsnąć. Na początku myślałam, że będzie to jedna z wielu powieści, jakie przeczytałam w życiu. Myliłam się. To powieść wyjątkowa. Niosąca ze sobą tak wiele emocji. Książka trzyma w napięciu od początku do końca.
Fabuła jest naprawdę oryginalna, a sposób, w jaki prowadzona jest narracja wywołuje refleksje nad życiem. Bardzo spodobała mi się sceneria - opisy przyrody i pejzaży Dolnego Śląska naprawdę niesamowite. Czytając, miałam wrażenie, że sama przechadzam się dolnośląskimi ulicami. Język powieści jest piękny, zaskakujący, mimo, że tę pozycję czyta się bardzo szybko, wręcz pochłania.
Czułam momentami dreszczyk emocji w oczekiwaniu na rozwój akcji. Bohaterowie są bardzo barwni. Książka porusza temat przeznaczenia, miłości, przemijania. Mówi o sprawach, na które czasem na prawdę nie mamy wpływu, które dzieją się niezależnie od nas. Pokazuje, jak przewrotny jest czasem los, jak może nas zaskoczyć oraz do czego mogą doprowadzić dawne, skrywane rodzinne tajemnice.
Naprawdę gorąco polecam tę ciekawą książkę, jeżeli poszukujecie niebanalnej powieści z tajemnicą w tle. Myślę, że zostanie mi ona na długo w pamięci. Na koniec oczywiście kolejny cytat z książki (nawiasem mówiąc, wiele takich "smaczków" znajdziecie właśnie w tej pozycji).
"Widzisz, ja wbrew temu, co czasem mówię, też pragnę wielkiej miłości i nieśmiało w nią wierzę. Wierzę, że istnieje... Wierzę, że taka prawdziwa miłość leczy wszystkie smutki, że jest cudownym antidotum na bolączki życia. Jak za dotknięciem czarodziejskiej dłoni rodzi tylko dobro, tylko ciepło i spokój, spokój, którego we mnie nie ma... ".
Dziękuję Wydawnictwu Axis Mundi za egzemplarz książki.
Bookwizja.
piątek, 24 lipca 2020
#35 "Symfonia życia" Marcin Sergiusz Przybyłek
czwartek, 23 lipca 2020
#34 "Noc komety" Ewelina Matuszkiewicz
wtorek, 21 lipca 2020
#33 "Pajęczyna" Ewa Cielesz
poniedziałek, 20 lipca 2020
#32 "Lekarz z Auschwitz" Szymon Nowak
"Trzeba było być prawdziwym twardzielem nie tylko, by nieść pomoc w warunkach, które starałem się opisać na kartach niniejszej książki. Samo przebywanie w miejscu tak bardzo naznaczonym śmiercią, kiedy pielęgniarki i lekarze na co dzień dotykali fizycznych i psychicznych głębokich zranień swoich pacjentów, stanowiło poważne wyzwanie nawet dla tych, którzy widzieli już niejedne okropności wojny."
Książka opowiada o Józefie Bellercie, który wraz z grupą ponad trzydziestu krakowskich lekarzy i pielęgniarek wyjeżdża do Oświęcimia. Przez osiem miesięcy prowadzi prawdopodobnie największy szpital polowy w Europie. Mimo braku kanalizacji, wody, jedzenia i leków niesie pomoc medyczną ocalonym więźniom. Z 4800 chorych przywrócił do życia i zdrowia 4400 pacjentów. To lekarz, który ocalonym z piekła przywrócił godność, zdrowie i wiarę w drugiego człowieka.
#31 "Powrót" Wojciech Gunia
"Nie da się nabrać ludzkich potrzeb, nie da się zmanipulować prawdy obecnej w drobnych gestach, nie da się wetknąć szpilki kłamstwa pomiędzy bezpośrednie, interesowne relacje między ludźmi, o ile same w sobie nie są próbą oszustwa, co jednak nie powinno wykraczać poza margines błędu statystycznego."
"Wojna trwa zawsze. Nie kończy się nigdy, nawet jeżeli tymczasowo nikt nie strzela, nawet jeżeli naszego dnia nie regulują cezury godzin policyjnych, nawet jeżeli samoloty nie zrzucają bomb, a zabici nie leżą na ulicach."
Ponurą jesienią poddany władzy bohater otrzymuje od jednego z urzędników wezwanie do magistratu. Udaje się niezwłocznie z owym kwitem w podane miejsce, zastanawiając się po drodze, dlaczego wokół panuje taka przejmująca cisza, dlaczego napotykani ludzie milczą lub tylko szepcą. Zauważa, że nie tylko z mieszkańcami coś jest nie tak, ale przede wszystkim z całym miastem...
Jestem zachwycona tą pozycją i powiem szczerze, że na pewno na długo zostanie ona w mojej pamięci. To moje pierwsze spotkanie z autorem i na pewno nie ostatnie, ponieważ jest to jedna z lepszych książek, jakie czytałam. Chciałam się nią delektować, dawkować sobie, ale po prostu się nie da. Książka wciąga niesamowicie w świat misterium grozy. Jest to trzynaście opowiadań pełnych ciężkiego, przytłaczającego klimatu i niepokojących scen. Książka bardzo pesymistyczna, zanurzona w wyjątkowo mrocznych odcieniach, odbierająca chęć do życia, działania, istnienia. Niewielka ilość dialogów, symbolika, przygnębiająca atmosfera i obłędne rekwizyty dodają jej większej tajemniczości.
#30 "Holenderska dziewczyna" Marente de Moore
"Ale wy, doktorzy, nic z tego nie rozumiecie. Wszystko musi się zawsze idealnie zagoic, zupełnie jakby doświadczenie było bez znaczenia. Jakby życie nie miało prawa pozostawić na człowieku żadnych śladów. Dzisiaj są nawet doktorzy, którzy potrafią oczyścić człowieka nawet z ran psychicznych. Zabieracie się do pracy jak zapamiętałe gospodynie domowe: czy w środku, czy na zewnątrz - nic nie ujdzie waszej żądzy porządkowania."
Niemcy, rok 1936. Naziści dochodzą do władzy. Janna, młoda Holenderka, zostaje wysłana przez ojca do rozgoryczonego arystokraty Egona von Bottichera, który ma ją trenować w szermierce. To mężczyzna dręczony wojenną przeszłością, w która również zamieszany jest ojciec Janny. Złowroga atmosfera, moralne dylematy, szalone namiętności, wszystko to ujęte w pięknie wyrzeźbione zdania. Książka to opowieść o miłości jak i utracie niewinności, obraz niespokojnej atmosfery zmian w historii, pełen niepewności i napięcia poprzedzającego II wojnę światową.
#29 "Instrukcja obsługi toksycznych ludzi" Katarzyna Miller, Suzan Giżyńska
"Nie ma właściwie żadnego obszaru w życiu człowieka, w którym nie można by znaleźć jakiejkolwiek "toksyny". Wszystko, co nas spotyka może być toksyczne."
Czy można obronić się przed toksycznymi ludźmi? Mamy z nimi do czynienia każdego dnia. Możemy spotkać ich na każdym kroku: w pracy, urzędzie, szkole. Styka my się z nimi w relacjach zawodowych i prywatnych. Instrukcja obsługi toksycznych ludzi to przewodnik po relacjach z ludźmi, którzy "zatruwają" nam życie. Autorki podpowiadają, jak nie ulegać wpływom toksycznych ludzi, wychodzić obronną ręką z konfiktowych sytuacji, a także jak radzić sobie z emocjami, które nam przy tym towarzyszą. Każdy problem jest najpierw opisany i na początku wymienione zostały potencjalne przyczyny danej sytuacji, następnie autorki toczą krótką dyskusję na ten temat, by pod koniec przekazać Rady dla osoby borykającej się z danym problemem.
#28 "Mam na imię Marytė" Alvydas Šlepikas
"Ludzie są jak zwierzęta. Jeśli spojrzeć im w oczy, od razu napadną bez ostrzeżenia. Są jak psy albo wilki, nie można im patrzeć w oczy, bo zobaczą, że się boisz, że twoje oczy mówią: " Zlitujcie się, zostawcie mnie żywego, nie zabierajcie mi chleba, zostawcie mnie, nic wam przecież złego nie zrobiłem". I to jest najgorsze - strach odbijający się w oczach. On jest jak sygnał."
1946 rok. Zimna i straszna powojenna zima. Zły czas. Oto kraina sponiewierana, zgwałcona i zabita. Oto powojenne Prusy. To opowieść o jednej z białych plam powojennej historii - "wilczych dzieciach". Po wojnie niemieckie sieroty tułały się po Litwie w poszukiwaniu jedzenia i domu. Opowieść o Renacie, która musi ukrywać swoje niemieckie pochodzenie, o jej tułaczce. Dawno żadna książka nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak właśnie ta pozycja. Macie tak czasami? Że po przeczytaniu książki musicie chwile pobyć sami? Sami z własnymi myślami? Ja właśnie w tym momencie tak mam.
#27 "Wstydliwa historia majtek dla prawie dorosłych" Iwona Wierzba
"Piękność, gdy najbardziej rozebrana, jest najlepiej ubrana."
"W niczym ci nie jest tak do twarzy, jak w niczym."
Dzieje bielizny są tak długie jak historia naszej cywilizacji. Od starożytności, przez średniowiecze, aż po czasy nowożytne nasze stroje ewoluowały wraz ze zmieniającymi się na przestrzeni epok potrzebami i światopoglądem. Czytając tę książkę i poznając ludzi oraz ich bieliznę, prześledzisz bieg pasjonującej, małej historii, niezwykle rozciągniętej w czasie, pełnej barwnych postaci i niespodziewanych zwrotów akcji, znacznie zabawniejszej od tej wielkiej, składającej się z ważnych wydarzeń, o których rozpisują się podręczniki.
#26 "Głową w dół" Michał Gacek
#25 "To Twoje życie, pokochaj je" Katarzyna Miller, Joanna Olekszyk
"Czasem trzeba sporo przejść, przejechać albo przepłynąć, żeby dotrzeć do czegoś w środku nas. Nie na darmo w podróży doznajemy różnych olśnień, które nie są nam dostępne na co dzień - bo jesteśmy w zawieszeniu: już nie tu, a jeszcze nie tam. I wtedy może dokonać się w nas piękna zmiana".
"Życie bywa cudne, trudne i nijakie, i bardzo dobrze".
To nie jest książka, która ma Cię nauczyć, jak żyć. Tego nauczy cię samo życie. Ta książka może dodać otuchy, a czasem nawet rozbawić. Jeśli się wahasz - wskaże właściwy kierunek. Jeśli się boisz - natchnie odwagą. Psycholożka Katarzyna Miller z dziennikarką Joanną Olekszyk w 24 rozmowach-lekcjach poruszają tematy bliskie każdemu z nas, m.in. problem z poczuciem własnej wartości, lęk przed bliskością, nieumiejętność wyznaczania granic czy głód akceptacji. Tłumaczą, skąd problemy te się wzięły i jaką rolę mają do odegrania. Radzą, by spojrzeć na nie w nowy sposób i włożyć trochę wysiłku w zmianę myślenia.
Życie jest piękne i autorki na każdym kroku nam to udowadniają. Książka bardzo mi się spodobała, porusza psychologiczne tematy, ale w prosty i logiczny sposób, zrozumiały dla każdego. Każdy z tych działów jest równie ważny, każdy przekazuje dużą wartość merytoryczną. Katarzyna Miller namawia wszystkie kobiety, aby popracowały nad sobą, swoimi relacjami. Aby stały się silniejsze i starały się żyć po swojemu, według własnych wartości i zasad. Pani Miller porusza istotne i ważne elementy życia każdej z nas. Zawiera rady, walczy ze stereotypami, które każdemu z nas od najmłodszych lat próbowano wpoić.
#24 "Przyjaciele żyrafy", "Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła", J. Berendt, P. Orbitowska-Fernandez, M. Sendor "Empatia zmienia nas, szkołę, świat. Scenariusze zajęć" Joanna Berendt, Aneta Ryfczyńska
"...bo każdy jest tak samo ważny, budujemy świat, w którym najważniejsze są takie wartości jak empatia, zaufanie, porozumienie, współpraca, dobra zabawa.". W paczuszce otrzymałam cały komplet trzech książek. Jestem nimi po prostu zachwycona.
W książeczkach poznajemy żyrafę Bibi, jej przyjaciela Zenona i inne zwierzątka mieszkające w Leśnym Zakątku. Książki składają się z historii, których bohaterami są właśnie zwierzęta na wzór ludzi. Każde z nich jest inne, ma inne problemy, lęki, niepokoje. Zazwyczaj przychodzą do głównej bohaterki - Babi po poradę, po to, by powiedzieć, co je trapi, co im dolega. Babi sama również często potrzebuje pomocy innych. Zwierzęta o wszystkim ze sobą rozmawiają, bawią się razem, pocieszają, cieszą się z sukcesów, wspierają. Nie ma w tych pozycjach dydaktycznego tonu, nie ma zestawu rad do zastosowania w życiu, reguł, które trzeba przestrzegać. Są za to opowieści, które pozwolą zrozumieć emocje, które targają ludźmi, tego jak ważna jest rozmowa, drugi człowiek, szacunek, bycie razem, wsparcie, miłości, przyjaźń i znacznie więcej. To świat uczuć, które nie zawsze są proste i zrozumiałe, a tak ważne w naszym życiu.
#23 "Obóz jeździecki dla dorosłych" Elżbieta Pragłowska
#22 "Ukojenie dla drzewa Dawida" Inga Žolude
#21 "Instrukcja obsługi faceta" Katarzyna Miller, Susan Giżynska
-
(Recenzja z dnia 21 lipca 2020) #33 "Pajęczyna" Ewa Cielesz ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10 "Boję się rzeki. Jeśli potrafię się bać, to znac...
-
(Recenzja z dnia 19 stycznia 2021) #117 "Gwiezdne dzieci. Świadomość" Anna Głowacz ⭐⭐⭐⭐⭐ ⭐ ⭐/10 "Zło i smutek, zarówno j...
-
(Recenzja z dnia 17 sierpnia 2020) # 48 "W sieci zł@" Wendy James ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10 "Powie, że to tylko wyraz twarzy, i że ni...