poniedziałek, 21 września 2020

#73 "Sekretne życie autorów lektur szkolnych" Sławomir Koper

 (Recenzja z dnia 20 września 2020)

#73 "Sekretne życie autorów lektur szkolnych" Sławomir Koper



⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10

    "Ja to nie znoszę, kiedy kobieta jest bez serc i bez ducha. A już babskie "Szkieletów ludy" odpychają mnie zupełnie...".

    Dlaczego Słowacki wzbudza w nas zachwyt i miłość? Dlatego, panowie, że Słowacki wielkim poetą był!

    Autorzy lektur szkolnych przedstawiani są jako posągowe postacie pozbawione wad i namiętności. Niewiele wiemy o ich prawdziwym życiu, które często było znacznie bardziej dramatyczne i urozmaicone, niż dzieła, które po sobie pozostawili. A ze względów wychowawczych nie wypadało informować dziatwy, że ich podręcznikowe wzorce umierały na wstydliwe choroby, były uzależnione od alkoholu czy narkotyków, albo miewały nieszablonowe skłonności intymne. 

    Bardzo dobra książka, którą szybko się czyta, napisana prostym językiem, posiadająca ciekawe i śmieszne ilustracje. Autor, jak sam stwierdza, napisał książkę, ponieważ według niego niektórzy bohaterowie przedstawiani bywają najczęściej jako ludzie całkowicie pozbawieni wad, którzy całe swoje życie poświęcili działalności publicznej oraz ponoszą permanentną odpowiedzialność wobec narodu i ojczyzny. A on wybrał bardzo ciekawe, mało znane fakty najważniejszych i najbardziej znanych autorów lektur szkolnych i stworzył tę książkę. Te fakty są momentami przerażające, momentami śmieszne, ale nie koloryzują, a pokazują, że autor to też człowiek, taki sam jak my wszyscy. Autor nadał pomnikowym postaciom cech ludzkich, koncentrując się na wybranym wątku lub wydarzeniu pomijanym w oficjalnym życiorysie. 

    Niektóre z faktów były mi już wcześniej znane, inne nie. Bardzo dobrze bawiłam się czytając tę książkę i naprawdę polecam ją każdemu. Jest to intrygująca publikacja, która oprócz sylwetek autorów lektur szkolnych, przytacza realia w jakich przyszło im żyć. Autor pisze o takich postaciach jak Adam Mickiewicz, Maria Konopnicka, Stanisław Wyspiański, Witold Gombrowicz czy Stefan Żeromski i innych. Jest to świetny moment, by spojrzeć na każdego z tych wybitnych autorów z zupełnie innej perspektywy. Napisana wyjątkowo "na luzie", w prosty, ale bardzo ciekawy sposób. 

    Książkę polecam każdemu, kto lubi czytać biografie, historykom literatury, ale również uczniom czy studentom. Zapewniam, że nie będziecie się nudzić. 

    "Jeśli dostałeś tę książkę jako dodatek do świadectwa z czerwonym paskiem, to znaczy, że to tylko sen... A właściwie koszmar twojej pani wychowawczyni..."

    Dziękuję Wydawnictwu Fronda za egzemplarz książki.

    

Bookwizja. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz