wtorek, 18 sierpnia 2020

#49 "Nie strach się bać" - Lawrence J. Cohen

 (Recenzja z dnia 18 sierpnia 2020)

#49 "Nie strach się bać" - Lawrence J. Cohen


⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10

    "Aby pokonać strach, trzeba spędzić trochę czasu na krawędzi. Krawędź naszego strachu oczywiście nie zawsze znajduje się na skraju przepaści. Najczęściej ma charakter metaforyczny. Jak blisko twoja córka może podejść do psa, zanim ogarnie ją panika? Ile minut przed rozpoczęciem szkoły twój syn zaczyna się bać?"

    Jak poprzez empatię i zabawę pomóc dziecku przezwyciężyć obawy, silne lęki czy codzienne niepokoje. Dzieci potrzebują pociechy, empatii, współczucia oraz wsparcia rodziców. Te bardziej wrażliwe potrzebują tego wszystkiego więcej. Potwory pod łóżkiem, pierwszy dzień w nowej szkole, udział w zawodach sportowych, szkolne przedstawienie - wszystko to może wywołać u dziecka obawy i niepokoje. Czytając tę pozycję czytelnik nauczy się zadawać pytanie drugiego kurczaka, sprawdzi, jak działa system bezpieczeństwa dziecka, pozbędzie się myślenia "A co, jeśli...", znajdzie beztroskie sposoby na rozładowanie napięcia w danym momencie, nauczy się radzić sobie z własnymi obawami, aby zachować spokój, gdy dziecko jest w trudnej sytuacji.

    Cohen przedstawia skuteczną metodę, która łączy radosną zabawę z głębokim zrozumieniem dla emocji dziecka, miłością, empatią i akceptacją. Autor jest doktorem psychologii i specjalizuje się w terapii dzieci i rodzin poprzez zabawę. Książka pomaga również opanować niepokój, który zalewa tak wiele dzieci i nastolatków. Jest to świetny poradnik, napisany prostym językiem, dla każdego. Bardzo szybko się go czyta, a wskazówki w nim zawarte są bardzo czytelne. 

    Myślę, że jest to ciekawy przewodnik, idealny dla rodziców, by pogłębić nieco wiedzę na temat lęków i strachu dzieci. Autor przedstawia wiele ćwiczeń, które są uzupełnieniem teorii, wielu przykładów z otoczenia doktora psychologii co sprawia, że książka jest bardzo autentyczna. Wymienione są tutaj również różnego rodzaju zabawy, ćwiczenia relaksacyjne, eksperymenty, które pomogą dziecku złagodzić lęk. Książka pomaga w komunikacji dziecka z rodzicem, w zrozumieniu go. Autor kładzie nacisk na to, co w wychowaniu dziecka jest najważniejsze - a mianowicie spędzanie z nim czasu, empatia, pozwalanie na przeżywanie mu każdych emocji, zrozumienie jego potrzeb. 

     Powyższy poradnik zawiera gotowe wzorce walki ze zjawiskiem lęku, ukazuje również mechanizmy jego pobudzania (sygnał, stan alarmowy, ocena sytuacji, odwołanie alarmu oraz tok myślenia dziecka zlęknionego doprowadzający do ucieczki i wycofania). Pokazuje, jak łatwo można popełnić błędy, które zaważą na późniejszym życiu i funkcjonowaniu dziecka, ale również co zrobić, żeby tych błędów nie popełniać. Wskazuje, że praca z dzieckiem nad lękiem odbywa się jedynie w relacji, która jest najważniejszym aspektem. Wszelkie komentarze typu „Nie bój się”, „Przecież to wcale nie jest straszne” są niedopuszczalne według autora książki. Unikanie strachów też w niczym nie pomoże, bo trzeba się z nimi zmierzyć, a nie udawać, że ich nie ma. I zgadzam się z tym w zupełności. 

    Myślę, że książka wesprze wielu rodziców, nie tylko tych, których dzieci się boją, ale również wszystkich tych, których dzieci nie zawsze radzą sobie z emocjami. Naprawdę zachęcam do sięgnięcia po tę ciekawą pozycję. 

    "Nasze życie obraca się wokół bliskości: ciąża, karmienie, kołysanie i przytulanie, kontakt wzrokowy, zabawa, dzielenie się, uspokajanie i pocieszanie, słuchanie i rozmowa, przyjaźń i empatia, miłość i uczucie. Bliskość pozwala dzieciom czuć się bezpiecznie, być pewnym siebie oraz szczęśliwym."

    Dziękuję Wydawnictwu Mamania za egzemplarz książki.


Bookwizja. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz