niedziela, 18 kwietnia 2021

#171 "Epidemia smartfonów. Czy jest zagrożeniem dla zdrowia, edukacji i społeczeństwa?" Manfred Spitzer

 (Recenzja z dnia 18 kwietnia 2021)

#171 "Epidemia smartfonów. Czy jest zagrożeniem dla zdrowia, edukacji i społeczeństwa?" Manfred Spitzer 



⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10

    "Jedno wciąż się nie zmieniło - empatii się uczymy podobnie jak chodzenia i mówienia. Potrzebujemy dziesiątków tysięcy bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi. Jeśli te kontakty twarzą w twarz zastąpimy mediami ekranowymi, to się ich pozbawimy."

    W ciągu minionej dekady smartfon podbijał świat w oszałamiającym tempie, zmieniając codzienność użytkowników w stopniu, w jakim nie udało się to dotąd żadnej technicznej nowince. Towarzyszy nam od rana do wieczora, w pracy i w życiu prywatnym – wygląda na to, że nie możemy się bez niego obyć. Wielu dostrzega pozytywne strony korzystania z tego urządzenia, nieliczni zastanawiają się nad jego negatywnym wpływem na nasze myślenie, odczuwanie i działanie, a także na zdrowie. Czy mamy powody do obaw? Najwyższy czas przyjrzeć się faktom. 

    Autor bestsellerowej książki "Cyfrowa demencja" napisał książkę bardzo ciekawą i interesującą, która pokazuje problem smartfonów, które według niego są dużym zagrożeniem dla wszystkich sfer życia człowieka, w szczególności dla młodego człowieka i ucznia. Czyta się ją bardzo szybko mimo, iż nie jest to powieść, a literatura popularnonaukowa czy naukowa z dziedziny psychologii, socjologii. Pozycja jest bardzo przejrzysta, zawiera wiele ciekawych wykresów, porównań, tabelek, które uatrakcyjniają cały tekst. Wiele rzetelnych informacji popartych dowodami i spis treści, który jest bardzo przejrzysty. 

    W bardzo ciekawy sposób jest ukazany problem, który jest powszechny, nie jest to tekst z wieloma niezrozumiałymi słowami, a jest prosty w odbiorze, bardziej uniwersalny dla każdego. Swoje tezy opiera na konkretnych dowodach, opiniach specjalistów, badaniach eksperymentalnych, ankietach. Wyniki są po prostu wstrząsające i wpływają na myśli czytelnika, skłaniając do refleksji i pobudzając do przemyśleń. Autor stawia wiele interesujących i skłaniających do myślenia pytań, które nie są jednoznaczne i nad którymi trzeba się zastanowić. Czy mamy podążać za rozwojem i postępem cywilizacyjnym bez względu na okoliczności i skutki, jakie on wywołuje?  Książka obnaża całą prawdę dzisiejszego, nowoczesnego świata komputerów, smartfonów, tabletów. Cyfryzacja w żaden sposób nie wpływa korzystnie na funkcjonowanie człowieka, wręcz przeciwnie. Dorastają wtedy ludzie pozbawieni kreatywności, twórczego myślenia, empatii, a poza tym nie mają tak dużej potrzeby kontaktów społecznych. Zatracają się te kontakty, które są bardzo istotne w rozwoju społecznym dziecka. 

    Media cyfrowe ogłupiają nas, sprawiają, że tracimy niepotrzebny czas spędzając przed smartfonem wiele godzin. Rodzice często pozwalają małym dzieciom na spędzanie czasu właśnie przed telefonami - po to, by mieć przysłowiowy spokój. Ale czy to jest rozwiązanie? Jak sam autor wskazuje - konsekwencje nowych technologii są przerażające. Zachęcam do zapoznania się z tą ciekawą lekturą, która otwiera nam oczy i pokazuje, że nie zawsze warto iść za trendami i duchem czasu - warto zachować w tym zdrowy rozsądek, korzystać jak najmniej z nowych technologii, czasem oczywiście jest taka potrzeba, jednak nie róbmy z tego obowiązku. Ta książka to świetna propozycja i poradnik dla nauczycieli, rodziców i osób, które mają bezpośredni wpływ na edukację najmłodszych. 

    "Kiedy ludzie spędzają razem czas, zdobywają wspólne doświadczenia, dzielą się przemyśleniami i uczuciami - robią to bezpośrednio, twarzą w twarz. Wyczuwamy emocje drugiej osoby w melodii głosu, dostrzegamy je w mimice i gestach, czasem wyczuwamy w zapachu potu. Tego wszystkiego nie da się doświadczyć za pośrednictwem ekranu, głośnika i klawiatury, ponieważ media są - dosłownie! - medium, a więc zaprzeczeniem bezpośredniości."

    Dziękuję Wydawnictwu Dobra Literatura za egzemplarz książki.


Bookwizja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz