niedziela, 10 stycznia 2021

#109 "Maria Montessori. Historia aktualna" Grazia Honegger Fresco

 (Recenzja z dnia 10 stycznia 2021)

#109 "Maria Montessori. Historia aktualna" Grazia Honegger Fresco



⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10

    "Nadal niezmordowanie przekazuje to, czego nauczyła się z już niezliczonych doświadczeń, a mianowicie, że dzieci potrafią być chętne do współpracy, odpowiedzialne, a więc że potrafią być "osobami pokojowymi", jeśli wychowuje się je w szkole bez przemocy."

    Maria Montessori nie była zwyczajną kobietą. Zdolna budzić najbardziej entuzjastyczne poparcie i najbardziej złośliwą krytykę, była w swoich czasach przedmiotem spekulacji, oszczerstw i plotek, a jeszcze dziś jej poczucie wolności i niewygodne nowatorstwo poglądów budzą sprzeczne reakcje. Autorka z wrażliwością i wyczuciem opisuje poszczególne etapy życia kobiety, która stworzyła nowy kierunek w pedagogice dziecięcej. Snuje opowieść o latach edukacji, naznaczonych trudnościami związanymi z faktem, że Maria Montessori była wówczas jedyną kobietą z tytułem lekarskim w Rzymie. Dowiadujemy się o bolesnych doświadczeniach skrywanego macierzyństwa; o budzącym się feminizmie, poczuciu sprawiedliwości społecznej i świadomości nowej roli kobiety. Śledzimy, jak rodził się innowacyjny projekt pedagogiczny, oparty na podkreślaniu zasobów i wolności dziecka. 

    Bardzo spodobała mi się ta pozycja, ponieważ zawiera ona wiele nieznanych dotąd faktów z życia i pracy kobiety bardzo fascynującej i interesującej, a zarazem inspirującej, która zmieniła myślenie o wychowaniu i edukacji dzieci. Szybko mi się ją czytało, język jest przystępny, a książka bardzo precyzyjnie napisana. Fakty bardzo interesujące, a znajdujące się fotografie świetnie dopełniają całość. Myślę, że jest to pozycja idealna dla osób, które interesują się pedagogiką, lubią czytać biografie znanych osób nauki, dla nauczycieli, ale także dla osób, chcących pogłębić swoją wiedzę. 

    Maria Montessori jest niezwykle ciekawą osobowością, której historię, doświadczenia, dzieciństwo, życie miałam okazję poznać dzięki Wydawnictwu Mamania. Jest kobietą, która inspiruje, motywuje i pokazuje, że w życiu warto robić to, co się kocha i dążyć do tego, czego się pragnie. Ukazuje również, że warto czasem wykraczać poza stereotypy, poza czasy, w których żyjemy, standardy, do których należymy, pomimo oporu i sceptycyzmu innych ludzi. Maria jest kobietą nieoczywistą, zagadkową, ale i niezwykle ciekawą. Jej dokonania powinny być wygłaszane wszystkim, ponieważ ta kobieta przyczyniła się do rozwoju pedagogiki i rozwoju dzieci niepełnosprawnych. 

    Książka zaskakuje maksymalną precyzją, dokładnością i wieloma ciekawostkami, a także anegdotami. Ogromne bogactwo odniesień, cytatów innych osób, a także wielość pozycji bibliograficznych pokazuje, jak bardzo książka jest autentyczna i kompletna, a autorka precyzyjna i dociekliwa. To pozycja aktualna w każdym calu, a historia żywa. Myślę, że wiele jest książek pokazujących system pedagogiczny naszej bohaterki - Marii Montessori, jednak nie znalazłam jeszcze takiej pozycji, która opowiada wiele o samej bohaterce - jej dzieciństwie, studiach, doświadczeniach, pracach, ostatnich latach. Naprawdę gorąco polecam zapoznać się z tą książką, ponieważ jest ona wyjątkowa i pokazuje historię kobiety, która może być wzorem dla innych, inspiracją. Z drugiej strony kobiety, takiej jak my wszystkie, a jednak wyjątkowej. 

    "...Maria zaczyna dostrzegać "marnowanie dzieciństwa", czyli brak uwagi dla wewnętrznej czy indywidualnej wrażliwości dziecka, która w rzeczywistości deptana jest przez społeczeństwo, domagające się wyników, oraz jego instytucje, przede wszystkim szkołę, która narzuca abstrakcyjne standardy, nie próbując naprawdę kształtować człowieka."

    Dziękuję Wydawnictwu Mamania za egzemplarz książki.


Bookwizja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz