(Recenzja z dnia 23 listopada 2020)
#87 "10 minut uważności: jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i strachem"
⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10
"Porównanie z pilotem jest dość dobre, ponieważ pełni on bardzo ważną funkcję, wyprowadzając statki z portu. Rolą rodziców jest kochać i prowadzić dzieci oraz dbać o ich rozwój emocjonalny, żeby w odpowiednim momencie potrafiły rozpocząć szczęśliwe, zdrowe i produktywne życie z dala od nas."
Czy nosisz w sercu wspomnienie tej przejmującej radości, kiedy wreszcie nauczyłeś się jeździć na rowerze? Czy pamiętasz jak cudowny, wielki i niezbadany był świat, kiedy byliśmy dziećmi? Czy pragniesz, by twoje dziecko wspominało swoje dzieciństwo jeszcze lepiej? Niestety – dziś nasze dzieci są przytłoczone, zestresowane i nadmiernie pobudzone. Wiele z nich zmaga się z depresją i innymi problemami psychicznymi. Potrzeba rozwiązań umożliwiających jednoczesne rozwijanie umiejętności społecznych i emocjonalnych.
Wieloletnie zainteresowanie praktykowaniem świadomej troski oraz zaangażowanie na rzecz dobrostanu dzieci skłoniło Goldie Hawn - autorkę niniejszej książki, do założenia Hawn Foundation, która wspiera badania naukowe służące rozwijaniu sposobów pomagania dzieciom w odnajdywaniu szczęścia i poprawianiu wyników w nauce oraz wykorzystywaniu własnego potencjału. Opracowany przez fundację program MindUP, realizowany przez nauczycieli z całego świata, służy przekazywaniu dzieciom wiedzy na temat funkcjonowania mózgu oraz tego, jak myśli i uczucia wpływają na zachowanie. Program ten daje dzieciom narzędzia społeczne i emocjonalne ułatwiające radzenie sobie ze stresem i negatywnymi uczuciami, umożliwiające wyciszenie umysłu, utrzymanie skupienia oraz rozwijanie współczucia i empatii – a w ostatecznym rozrachunku osiągnięcie szczęścia.
Książka ta jest równie praktyczna, jak inspirująca. Promuje bardzo proste techniki, takie jak świadome oddychanie, odczuwanie i myślenie, pokazuje w łatwych krokach, jak skupiać się na wdzięczności, uprzejmości i optymizmie w celu poprawy relacji, pokazuje, jak zwiększyć wydajność dzięki lepszej koncentracji.
Bardzo spodobała mi się ta pozycja i mimo, że nie jestem jeszcze mamą, wiem, że książka przysłuży się wielu rodzicom jak i mnie w przyszłości. Zawiera wiele ciekawych porad i prostych zadań, które sprzyjają lepszemu poznaniu dziecka, ale również pomocy mu w trudnych sytuacjach życiowych. Autorki świetnie łączy ze sobą osobiste refleksje i praktyczne wskazówki. Książka napisana jest w bardzo prosty i przejrzysty sposób, a język jej jest równie prosty.
Autorki pięknie daje do zrozumienia, dla kogo jest ta książka - "Dla wszystkich rodziców, którzy pragną aby wewnętrzne światło w ich dzieciach nigdy nie zgasło". Książka zawiera również wiele ciekawostek, takich jak informacje na temat cudów mózgu oraz o tym, jak działa i jak rozmawiać z dzieckiem o mózgu. Następnie, co ciekawe, w kolejnych rozdziałach wymienione są różnego rodzaju emocje, tj. radość, smutek, empatia, strach, życzliwość, optymizm czy wdzięczność i do każdego z nich dopasowane są ćwiczenia - ćwiczenia, które wykonuje rodzic z dzieckiem. Jest ich bardzo wiele i są niesamowicie bogate w treść. Myślę, że bardzo dobrze posłużą się rodzicom w próbie tłumaczenia swoim pociechom, czym są dane emocje.
Na końcowych stronach tej pozycji autorki stwierdzają, iż nie ma rodziców idealnych, że same nadal się rozwijają. Książka pomaga zrozumieć wiele spraw i poszerza horyzont myślowy czytelnika, otwierając wiele nowych okien w jego umyśle. Możemy traktować go jako przewodnik, który ułatwi nam opracowanie programu samodoskonalenia i dążenia do bycia lepszym rodzicem. Materiał przedstawiony jest jakby zbiorem wskazówek, które warto wdrożyć w życie. Według Goldie Hawn, stawanie się lepszymi rodzicami to dbanie o własny rozwój oraz zwiększanie uważności w celu lepszego zrozumienia tego, kim tak naprawdę jesteśmy.
Myślę, że ta książka jest dla wszystkich rodziców, którzy pragną lepiej poznać swoje dzieci, pomóc im uporać się z różnego rodzaju emocjami, problemami i zmaganiami dzisiejszego świata. Książka jest również dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o sobie, o swoich emocjach, reakcjach i działaniach. Otwórzmy więc serca i mózgi na nową wiedzę, która na pewno zaprocentuje w naszej relacji z własnymi dziećmi.
"Z badań wynika, że niemowlę uśmiecha się 50-70 razy dziennie, a trochę starsze, raczkujące dziecko robi to około 600 razy na dobę. Jestem pewna, że przynajmniej część z nas zadaje sobie pytanie, gdzie znika ten uśmiech, gdy dorastamy. Kto nam go odbiera?"
Dziękuję Wydawnictwu Laurum za egzemplarz książki.
Bookwizja.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz